Česky | Deutsch | English
Zámek Lednice spacer Zámecký Skleník spacer Akvárium Malawi spacer Minaret spacer Janův hrad

 Otevírací doba:
duben a říjen:
denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin
květen, červen a září:
denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin
červenec a srpen
denně od 9 do 17 hodin

 Vstupné:
dospělí 40 Kč
děti, studenti, důchodci, invalidé: 20 Kč

Minaret

Kde se vzal, tu se vzal - stanul vprostřed lednického parku (asi dva kilometry od zámku) minaret. Velmi nepravděpodobná představa, avšak mnoha lidem, kteří by snad chtěli nad důvodem jeho vzniku polemizovat, by se mohla zdát nejpřijatelnější. Střední Evropa byla vždycky zemí křesťanů a spíš než "svatou válku" znala "bratrovražedné boje" mezi katolíky a protestanty. To měl nějaký Lichtenštejn za milenku muslimku? Nebo se chtěl srovnat s Bohem a dokázat mu svou neohroženost? Či jak to bylo?

Dle staré povídačky chtěl na místě dnešního Minaretu postavit velký mecenáš umění Alois Josef I. z Lichtenštejna kostel. Mezi poddanými se ale (kdoví proč) zvedl odpor, nějak se neshodli na místě stavby, a to Aloise rozčílilo. Aby jim ukázal svou moc, nechal natruc vybudovat mešitu s minaretem. Podloží pohyblivých písků, obvyklé v nivě řeky Dyje, tak velkolepý plán nedovolilo. Začalo se a skončilo Minaretem. Toť praví pověst.

Historikové předkládají méně atraktivní verzi. V zámku a okolí nalezneme (nebo jsme dřív mohli nalézt) čínské paláce, turecké lázně, římský obelisk, švýcarský most… tak proč ne islámský minaret? Lichtenštejnové si ho tu patrně postavili proto, že se jim líbil. Možná ani netušili, kolika řečem a báchorkám tak dají závdavek.

I když se přestaneme ohlížet na politický a náboženský význam Minaretu (který nejspíš nikdy neměl a ani mít nebude), stejně ho můžeme prohlásit za nejpozoruhodnější romantickou stavbu lednického parku. Maurská architektura neměla (a dodnes nemá) v těchto končinách obdoby. Od stavitele Josefa Hardmutha to byl odvážný počin. Není se čemu divit. Musel to být člověk milující výzvy a rizika – jak jinak by se mohl ze zednického přidavače vypracovat na dvorního architekta? Hardmuth je autorem mnoha staveb Lednicko-valtického areálu, avšak většina z nás ho zná spíš jako vynálezce novodobé tužky. Možná se mu uhlem špatně kreslilo, tak vymyslel dnešní klasickou tužku v dřevěné rukojeti. V roce 1790 předal svůj objev veřejnosti a začal podnikat ve vlastní tužkárně, která později přesídlila do Českých Budějovic a dala základ světově proslulé společnosti Koh-i-noor.

To jsme dost odbočili od tématu. Je jedno, čím Hardmuth návrhy Minaretu kreslil, každopádně se mu povedly. Se stavbou se začalo v roce 1797 vykopáním základové jámy, do níž byla zatlučena spousta dřevěných pilot, břeven a trámů. Tím se povedlo „přelstít“ podzemní vody a zabránit propadání, padání, praskání nebo čemukoli jinému, co by mohlo životnost Minaretu ohrozit.

Středem budovy je 59, 39 metrů vysoká věž, na jejíž horní ochoz vede 302 schodů. Jako prsteny ji obepínají tři zastřešené galerie, ze kterých toho můžete vidět přímo úměrně momentální výšce. Třeba okolní park, Pálavu, Bílé Karpaty či dokonce vrcholek věže Svatoštěpánského dómu ve Vídni. Aby bylo možné tak vysokou věž vybudovat, bylo tu postaveno speciální spirálovité lešení. Zedníci se prý nezvyklé podoby báli, tak jakýsi císařský kaprál jízdního pluku vyklusal v sedle koně až k vrcholu. Právě tohle údajně obavy stavitelů rozptýlilo a Minaret mohl být dokončen.

Když se sem vydáte dneska, nic (kromě fóbie z výšek a lenosti) vám nebude bránit dopřát si vyhlídku z nejvyšší galerie. První patro Minaretu tvoří osm sálů, v nichž měli dříve Lichtenštejni uloženou sbírku orientálních předmětů. Podlahy sálů kryje kamenná mozaika a stropy a stěny zdobí klikaté nápisy maurského rukopisu. Snad to všechno časem zpřístupní a uvidíme víc než točité schodiště.

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Letové
ukázky dravců
Plavby
zámeckým areálem
Projížďka v kočáře
Zajímavosti
Okolní turistické cíle
map
Turistické informace
Akce

Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Víte že…

Víte, že Vlašim pár desítek kilometrů od Prahy prý ukrývala poklad? Páni z Talmberka, někdejší majitelé, jej – byť ještě neobjevený – zahrnuly do kupní smlouvy. Za cennostmi se sem sjela komise šlechticů i dělníci z Kutné Hory…